Pies rodzinny - czyli jaki...
Jak my rozumiemy określenie psa rodzinnego?
chcielibyśmy, aby każdy nasz pies był zrównoważony, aby w domu był spokojny, znał i respektował zasady panujące w domu, aby potrafił zostać na swoim miejscu będąc tam odesłanym, aby spokojnie witał gości, aby potrafił zostać sam w domu.
Na spacerze chcielibyśmy, aby potrafił chodzić bez napinania smyczy, aby zwolniony ze smyczy zawsze wrócił na przywołanie, aby przyjaźnie zachowywał się w stosunku do innych psów i ludzi – również dzieci. Aby nie zjadał śmieci z ziemi, aby potrafił usiąść i czekać, aż go zwolnimy.
Zaufanie buduje więź
Podstawą dobrego wychowania psa jest prawidłowa relacja z właścicielem i wszystkimi członkami rodziny
Twój pies musi wiedzieć, że może na Ciebie liczyć.
Nauczymy cię jak rozpoznać, że pies potrzebuje Twojego wsparcia i pokażemy jak tego wsparcia prawidłowo udzielić.
Dzięki temu, w chwilach niepewności przyjdzie do Ciebie zamiast okazywać agresję.
Pozwól psu być psem
daj psu wolną rękę, a odwdzięczy się brakiem frustracji
Pies musi mieć możliwość realizowania psich potrzeb. Nie zawsze są to zachowania, które nam odpowiadają, ale pozwalając mu na to zyskujesz psa cieszącego się pełnią życia.
4 filary wychowania psa rodzinnego
Podstawą każdego zachowania psa są kierujące nim emocje. Właściwe ich rozpoznanie jest kluczem do zrozumienia psa i skutecznego modyfikowania zachowania.
Bądź pewny, że Twój pies wie, że z Twojej strony spotkają go tylko przyjemne rzeczy. Pamiętaj o tym zwłaszcza, kiedy pies zniknie z twoich oczu na pół godziny w pogoni za kotem i wróci do ciebie w podskokach i cały szczęśliwy z odbytego pościgu.
Pies chce być psem, a nie Twoją maskotką. nawet jeśli przez 10 lat tułał się po schroniskach, nie staraj się stworzyć mu nieba w swoim domu. On chce żyć normalnie – nie potrzebuje twojego parasola nad głową.
90% problemów z zachowaniem psa wynika z braku możliwości realizacji potrzeb. Dlatego musisz mu zapewnić bezpieczeństwo, pożywienie, miejsce do odpoczynku, opiekę medyczną oraz musisz chronić go przed stresem i bólem. A także pozwolić mu być psem.